انواع روکش دندان

معرفی انواع روکش دندان


 
با توجه به کاربردهایی که روکش دندان دارد امروزه به عنوان یکی از روش های پرکاربرد در دندانپزشکی محسوب می شود. خوشبختانه انواع روکش دندان در اختیار متخصص پروتز وجود دارد که می توانند بسته به فاکتورهایی همانند حساسیت یا عدم حساسیت بیمار، وضعیت دندان مد نظر و… از بهترین روکش استفاده کنند. البته یکی از وظیفه های هر متخصص ارتودنسی مجرب این است قبل از این که روکشی را برای بیمار انتخاب کند شرایط را به درستی بررسی کرده و همچنین بیمار را در جریان نوع روکش دندان مورد استفاده قرار دهد. بیمار باید بداند در ازای هزینه ای که پرداخت می کند از کدام یک از اقسام روکش دندان برای او استفاده شده است.

بررسی معایب و مزایای انواع روکش دندان

تنوع در اقسام روکش دندان این امکان را فراهم کرده است تا ارتودنتیست بتواند انتخاب مناسب برای بیمار داشته باشد. هدف نهایی هر متخصص پروتز مجرب این است که بیمار از وضعیت عمل روکش دندان راضی بوده و این روکش بدون هیچ مشکلی برای او ماندگار شود. لذا با توجه به آنچه گفته شود متخصص پروتز می تواند یکی از انواع روکش دندان را برای بیمار انتخاب نماید:

روکش دندان تمام فلزی (all metal)

یکی از انواع روکش دندان که بیمار می تواند از آن استفاده نماید، روکش های تمام فلز هستند. کاملا مشخص است که جنس این نوع روکش دندان کاملا از فلز است که رنگ آن زرد یا سفید بوده و بسته به آلیاژ موجود در آن دارد.

انواع آلیاژ موجود در روکش دندان تمام فلز:

آلیاژ های قیمتی

این نوع از روکش دندان به عنوان روکش های گلد استاندارد معرفی شده اند. 60 درصد این روکش ها از آلیاژ های قیمت همانند طلا، تیتانیوم و… ساخته شده اند در نتیجه از نظر هزینه نیز گران قیمت هستند.

آلیاژ های نیمه قیمتی

اما در دسته دیگر از روکش دندان فلزی تنها 25 درصد از آلیاژ های قیمتی استفاده شده است.

آلیاژ های معمولی

این نوع آلیاژها دارای کمتر از 25 درصد آلیاژ قیمتی بوده و بیشتر روکش دندان را کروم، نیکل و آلیاژهایی از این قبیل تشکیل می دهد.

مزایای روکش دندان تمام فلز

نیاز به تراش کمتر دندان در زمان کار گذاشتن روکش دندان

عدم آسیب و ساییدگی دندان های کناری

ماندگاری بیشتر

پوشش کامل دندان

معایب روکش دندان تمام فلز

علی رغم تمام مزیت هایی که برای روکش دندان تمام فلز بیان شد نباید فراموش کرد که این روکش ها برای عمل زیبایی دندان مناسب نیستند به همین دلیل متخصص پروتز مجرب قبل از انتخاب روکش دندان تمام فلز ابتدا به نوع دندان دقت می کند. این نوع روکش دندان برای دندان های عقبی به کار می روند زیرا این دندان ها در زمان لبخند زدن مشخص نیستند.

روکش دندان سرامیکی (all ceramic)

جنس روکش دندان سرامیکی از چینی همانند پرسلن است که امروزه کاربرد زیادی در میان بیماران دارد. همین روکش دندان انواع مختلفی دارد که شامل:

پرسلن جاکت کراون

این نوع روکش که تمام سرامیک شناخته شده است ، قدمت زیادی داشته و با توجه به این که ساختار ضعیفی دارد امروزه منسوخ شده است.

پرسلن مدرن

پرسلن های مدرن از نظر زیبایی شبیه به جاکت کراون هستند اما قدرت و استحکام آن ها چندین برابر است.

روکش سرامیکی زیرکونیم

این نوع از روکش های به کمک فریم های زیرکونیوم استحکام زیادی به دست آورده اند به گونه ای که از آلیاژ های فلزی هم محکم تر هستند. با توجه به زیبایی این روکش دندان شبیه به دندان های طبیعی، استحکام زیاد، نداشتن عوارض برای لثه همانند سیاهی و کبودی، نهایتا جذابیت زیاد، امروزه از این روکش دندان سرامیکی استفاده می شود.


روکش دندان سرامیک و فلز (PFM)

غالب ارتودنتیست ها امروزه از این نوع روکش دندان برای بیماران استفاده می کنند. در این روکش دندان، هسته مرکزی از جنس فلز است تا استحکام آن را زیاد کرده و به خوبی بتواند از دندان محافظت نماید اما لایه خارجی روکش دندان از جنس سرامیک است تا زیبایی خود را داشته باشد. در نتیجه می توان این گونه بیان کرد که روکش دندان سرامیکی و فلز زیبایی روکش دندان سرامیکی و استحکام روکش ها ی فلزی را خواهد داشت.

نویسنده: کوثر حداد

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی