خاموش شدن ناگهانی گوشی

علت خاموشی ناگهانی گوشی چیست؟

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که فکر می کنید اگر برای گوشی های اندرویدی مشکلی پیش می آید به این معنا است که باید قید آن را بزنید، باید به شما بگوییم که این باور کاملا اشتباه می باشد. بعضی از افراد نسبت به گوشی های خود این حساست را دارند که اگر قسمتی از عملکرد گوشی مختل شود به این معنا است که این گوشی درست نخواهد شد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای برخی از کاربران تلفن همراه ایجاد شود، خاموش شدن ناگهانی گوشی موبایل در هنگام کار با آن است. این مورد در بعضی موارد می تواند بسیار آزار دهنده باشد. مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی موبایل می تواند بنا به دلایل مختلفی پیش بیاید که برخی از آن ها ممکن است سخت افزاری و برخی دیگر نیز نرم افزاری باشد.

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که با تمام کاربران گوشی های هوشمند همراه است، خود به خود خاموش شدن گوشی می باشد. خاموش شدن ناگهانی گوشی آن هم بدون هیچ دلیلی تا حدودی می تواند برای کاربر هراس برانگیز باشد. با توجه به اینکه گوشی ها نیروی مورد نیاز خود را از باتری به دست می آورند ما باید از بهترین روش ها برای نگهداری و افزایش طول عمر باتری گوشی استفاده کنیم.

 معمولا در موارد نرم افزاری به سادگی می توان این مشکل را با چند ترفند که در ادامه این مقاله ذکر خواهد شد حل نمود. اما در موارد سخت افزاری نیاز است که از متخصصان فعال در زمینه تعمیرات موبایل، کمک بگیرید. در این مقاله قصد داریم تعدادی از مواردی که ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی گوشی باشد را به شما توضیح دهیم.

آیا دلایل خاموش شدن گوشی در هر برندی متفاوت است؟

خیر دلایل خاموش شدن ناگهانی موبایل در تمامی برندها تقریبا یکی است. مشکلات سخت افزاری و یا نرم افزاری ممکن است گریبان گیر گوشی شما شده باشد که باعث خاموش شدن ناگهانی موبایل شما میشود. به طور کلی پس علت خاموش شدن ناگهانی نوکیا، علت خاموش شدن گوشی هواوی، علت خاموش شدن گوشی ال جی، علت خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ j5 علت خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ j7 خاموش شدن ناگهانی گوشی های htc علت خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ a50 علت خاموش و روشن شدن گوشی سامسونگ و... تقریبا یکی است.

علت خاموش شدن ناگهانی گوشی 

علت های مختلف و زیادی در این باره وجود دارد که باعث می شود گوشی شما خاموش شود. ما در اینجا رایج ترین علت های خاموشی ناگهانی گوشی را به شما می گوییم و امیدواریم که این محتوا برای شما مفید باشد.

برنامه های ویروسی و نامناسب برای گوشی 

یکی از شایع ترین علل های خاموشی ناگهانی گوشی می تواند برنامه های ویروسی و نامناسب برای گوشی باشد.

گاهی مواقع یک برنامه می تواند باعث بی ثباتی نرم افزار گردد که گوشی شما را به صورت تصادفی خاموش می کند بنابراین شما می توانید برنامه مورد نظر خود را حذف کنید، در هنگام استفاده از یک برنامه خاص و یا درهنگام انجام یک کار خاص، تلفن همراه خود را خاموش کنید. اطمینان حاصل کنید که همه برنامه های شما در برنامه Google Play Store بروزرسانی شده اند. برنامه هایی را که اندکی قبل از شروع این مسئله نصب شده اند را حذف نمایید.

اختلال در ابزار خاموش و روشن کردن گوشی

Scheduled power on & off یا روشن خاموش کردن هدفمند گوشی یکی از ابزارهای مفید گوشی‌های اندرویدی است که برای شما این امکان را فراهم می‌آورد تا با تنظیم کردن ساعات مشخصی، گوشی خود به خود خاموش شود و در ساعت معین روشن گردد. اگر گوشی شما صرفا در ساعات مشخصی خاموش می‌شود پس حتما بصورت ناخودآگاه این بخش از تنظیمات گوشی را دستکاری کرده‌اید.
پس برای حل مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی و روشن نشدن گوشی در ساعات مشخص از طریق Settings app > System < Scheduled power on & off به بخش مربوطه بروید و از خاموش بودن Scheduled power on & off اطمینان حاصل کنید.

عدم کارایی صفحه نمایشگر

این احتمال وجود دارد که موبایل شما روشن باشد ولی نمایشگر آن کار نکند. اولین اقدام این است که دکمه پاور را برای چند ثانیه نگه دارید تا گوشی شما خاموش شود. پس از خاموشی گوشی مجدد آن را روشن کنید. در صورتی که موقع فشار دکمه پاور لرزش یا صدایی را احساس کنید به معنای آن است که نمایشگر گوشی شما کار نمی کند.

در این شرایط گوشی خود را به کامپیوتر متصل نمایید و از آن فایل پشتیبان تهیه کنید. برای رفع مشکل خرابی صفحه نمایشگر باید دستگاه خود را به نمایندگی تعمیرات موبایل تحویل دهید تا تعمیرکاران متخصص صفحه نمایش آن را تعویض نمایند. 

استاک یکی از معتبرترین نمایندگی تعمیرات در کاشان است که هم صورت اینترنتی هم حضوری فعالیت دارد که شما می توانید به صورت حضوری مراجعه کنید و هم می توانید از طریق سایت استاک یا اپلیکیشن استاک اقدام نمایید که در اپلیکیشن استاک علاوه بر خدمات تعمیر گوشی موبایل و فروش قطعات موبایل خدمات دیگری مانند نوبت دهی، نظافت، لوله کشی، کابینت سازی و غیره وجود دارد.

شما می توانید اپلیکیشن استاک را از کافه بازار دانلود کنید.

نداشتن شارژ و یا تقلبی بودن شارژر
نداشتن شارژ یکی از دلیل های خاموش شدن موبایل است . برای حل این مشکل کافی است که گوشی خود را به شارژ بزنید. اما از شارژر خود و اصل بودن آن اطمینان کامل حاصل کنید. چرا که وجود نقص در کابل‌ ها و یا شارژرهای گوشی موبایل خود نیز می تواند یکی از علت خاموش شدن ناگهانی گوشیباشد.

گاهی اوقات گوشی های همراه بی‌ هیچ علت خاصی کار نمی‌کنند، وقتی ‌که آن‌ ها را به شارژ‌هایشان وصل نمایید هم عکس‌العملی از خودشان بروز نمی دهند و روشن نمی ‌شوند؛ علت مشکل ممکن است خراب بودن سیم ‌ها و همچنین شارژر باشند. بنابراین مطمئن شوید که از شارژ اصلی استفاده نمایید. با این وجود اما گاهی اوقات با داشتن شارژ باز هم گوشی خاموش می شود که دلایل دیگری دارد که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم.

 

نداشتن شارژ و یا تقلبی بودن شارژر

 

خرابی باتری دستگاه


یکی از دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی گوشی های اندرویدی خرابی باتری و زود خالی شدن باتریی موبایل است. اگر باتری دستگاه باد کرده باشد و یا دچار نشتی شود، دستگاه شما ناگهان خاموش خواهد شد. در صورتی که پنل پشتی قابل جداسازی باشد می توانید باتری را مورد بررسی قرار دهید تا در صورتی که خراب شده باشد آن را با یک نمونه سالم تعویض کنید.

 
مشکلات نرم افزاری


گاهی اوقات مشکلات نرم افزاری و هنگ کردن گوشی می تواند یکی از علت های خاموش شدن گوشی باشد. احتمال ان وجود دارد که پردازنده با مشکلی در پردازش مواجه شده باشد و نتواند به فرمان موجود در اندروید پاسخ دهد و به طور خودکار سیستم را خاموش کند. ورژن قدیمی برخی برنامه نیز موجب این اتفاق می شوند.

 

دانلود برنامه ناسازگار با گوشی دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی


همیشه سعی کنید برنامه های مناسب را روی گوشی تان نصب نمایید؛ برنامه ای که به سیستم عامل گوشی آسیب نرسانده و متناسب با ورژن گوشی شما باشد. اصولا هنگام دانلود برنامه نامناسب و ناسازگار از یک منبع ناشناس گوشی به طور ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمی شود. در هنگام دانلود برنامه ها دقت داشته باشید که از یک منبع معتبر دانلود صورت گیرد و همچنین با ورژن دستگاه تان سازگاری داشته باشد.

 

خاموش شدن خودکار گوشی به خاطر گرم شدن بیش از حد گوشی


گرما و داغ  شدن موبایل، از موارد مهمی است که حتی با وجود شارژ داشتن گوشی باعث خاموش شدن موبایل می شود. در کل گرم شدن بیش از حد روی باتری و قسمت های دیگر گوشی تاثیر می گذارد. به همین خاطر برخی از گوشی ها وقتی که خیلی داغ می شوند، برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به قسمت های دیگر گوشی، خاموش می شوند. راهکار حل این مسئله استفاده از قاب مناسب موبایل است

 

ضربه و نفوذ آب


یکی از علت خاموش شدن ناگهانی گوشیاندروید سقوط آن ها از ارتفاع می باشد. در صورتی که اخیرا گوشی شما زمین افتاده و یا در برابر رطوبت قرار گرفته است، این احتمال وجود دارد که برای گوشی شما مشکلاتی پیش بیاید.

موبایل خیس را نباید روشن کرد چونکه که شاید این عمل باعث سوختن قطعات داخلی آن شود. در ابتدا گوشی خود را کاملا خشک نمایید. در صورتی که گوشی شما از ارتفاع سقوط کرده باشد و روشن نمی شود آن را به نمایندگی تحویل بدهید. ضربه های سنگین به گوشی باعث می شود که قطعات داخلی آن با مشکل مواجه شوند و یا نمایشگر آن آسیب ببیند.

 

علت خاموش شدن ناگهانی گوشی در سرما


جالب است بدانید که سرما نیز همانند گرما می تواند باعث خاموش شدن گوشی شود. مقاومت گوشی های هوشمند در مقابل سرما بسیار بیشتر از گرما است؛ اما سرمای بیش از حد هم می تواند گوشی های ما را تحت تاثیر قرار بدهد. خصوصا این مورد در خصوص گوشی های آیفون بیشتر می باشد و گزارش های زیادی رسیده است که نشان می دهد گوشی های آیفون در سوئیس در پی سرمای زیر صفر خاموش شده اند.

 

مشکلات سخت افزاری یکی دیگر از علت خاموش شدن ناگهانی گوشی


ضربه خوردن و خیس شدن در مورد مهمی هستند که در نهایت منجر به خراب شدن قسمت های سخت افزاری گوشی می شوند. معمولا گوشی های ضد آب و یا حتی گوشی های معمولی که تعمیر می شوند، دچار چنین مشکلاتی خواهند شد. اگر به تازگی گوشی خود را دست یک تعمیرکار تعمیرات موبایل سپرده اید، این احتمال وجود دارد که قطعات به خوبی تنظیم نشده باشند.

 

حل مشکل خاموش شدن خود به خودی گوشی


در حالت Safe mode گوشی خود را روشن کنید
مانند اکثر سیستم عامل های معروف، اندروید نیز دارای قابلیتی است که در حالت Safe mode قرار می گیرد. در این حالت گوشی در حالتی روشن می شود که فقط قادر به استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن های پیشفرض گوشی است  و برنامه های نصب شده بر روی گوشی را نمایش نمی دهد.

 در حالت safe mode هیچ ویروس و یا نرم افزار مخربی، توانایی کار نداشته و در این حالت می توانید این برنامه ها را به سادگی پیدا کرده و از گوشی خود حذف کنید، برنامه هایی که ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی گوشیشما شده باشند.

رفتن به حالت Safe mode در موبایل های ساخته شده توسط برندهای مختلف، تفاوت دارد. اما معمول ترین روش آن به این صورت است که ابتدا باید دکمه پاور را برای مدتی نگه دارید. سپس در پنجره ظاهر شده، بر روی گزینه Power off برای چند لحظه انگشت خود را نگه داشته تا پنجره ای با نام Reboot in safe mode نمایش داده شود.

با انتخاب گزینه OK گوشی شما خاموش می شود و در حالت safe mode روشن خواهد شد. پس از رفتن به این حالت، در صورتی که گوشی شما دیگر خاموش نشد، بیشترین احتمال وجود دارد که یکی از برنامه هایی که جدیدا روی گوشیتان نصب کرده اید، باعث به وجود آمدن همچنین مشکلی باشد.

برای این منظور بهتر است که به لیست برنامه های نصب شده در گوشی خود مراجعه نمایید و سپس برنامه هایی که به آن ها در خصوص ایجاد مشکل در گوشی خود، شک کرده اید، حذف نمایید.

 

همانند اکثر سیستم عامل های معروف، اندروید نیز دارای قابلیتی است که در حالت Safe mode قرار می گیرد. در این حالت گوشی در حالتی روشن می شود که تنها قادر به استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن های پیشفرض گوشی می باشد و برنامه های نصب شده روی گوشی را نمایش نمی دهد. در حالت safe mode هیچ ویروس یا نرم افزار مخربی، توانایی کار نداشته و در این حالت می توانید این برنامه ها را به سادگی پیدا کرده و از گوشی خود حذف نمایید که ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی شما شده باشند.

 

در حالت Safe mode گوشی خود را روشن نمایید

 

رفتن به حالت Safe mode در گوشی های ساخته شده توسط برندهای مختلف، تفاوت دارد. اما معمول ترین روش آن به این صورت است که ابتدا باید دکمه پاور را برای مدتی نگه دارید. سپس در پنجره ظاهر شده، روی گزینه Power off برای چند لحظه انگشت خود را نگه دارید تا پنجره ای با نام Reboot in safe mode نمایش داده شود. با انتخاب گزینه OK گوشی شما خاموش شده و در حالت safe mode روشن خواهد شد. پس از رفتن به این حالت، در صورتی که گوشی شما دیگر خاموش نشد، بیشترین احتمال وجود دارد که یکی از برنامه هایی که اخیرا روی گوشیتان نصب کرده اید، باعث به وجود آمدن چنین مشکلی باشد. برای این منظور بهتر است به لیست برنامه های نصب شده در گوشی خود مراجعه کرده و سپس برنامه هایی که به آن ها در خصوص ایجاد مشکل در گوشیتان، شک کرده اید، حذف نمایید.

پاک کردن حافظه نهان یا کش موبایل


حافظه نهان یک فضای ذخیره سازی موقت در دستگاه بوده که وظیفه آن نگهداری انواع خاصی از داده‌ است. حافظه کش به منظور افزایش سرعت عملکرد دستگاه و کاهش مصرف منابع پردازشی و عدم نیاز به دریافت داده‌های تکراری ایجاد شده است.

اختلالات cache partition باعث ایجاد مشکلات متفاوتی در سیستم عامل می شود. برای بررسی این مورد پیشنهاد می کنیم حافظه پنهان را پاک کنید. البته توجه داشته باشید با این کار اطلاعات شما از روی گوشی پاک نخواهد شد. با راه اندازی مجدد گوشی دوباره cache partition پر می شود.

برای پاک کردن cache partition مراحل زیر را دنبال کنید:

گوشی را خاموش کنید.
دکمه volume بالا و Home را نگه داشته و بعد دکمه power را نگه دارید.
هنگامی که لوگو سامسونگ روی صفحه نمایش داده شد، دکمه power را رها کنید.
هنگامی که لوگوی اندروید روی صفحه نمایش داده شد، دکمه ها را رها کنید.
از دکمه volume پایین برای هایلایت کردن گزینه wipe cache partition استفاده کنید.
از دکمه power برای تایید انتخاب استفاده کنید.
با استفاده از دکمه volume پایین گزینه yes را هایلایت کنید.
و دکمه power را برای تایید آن فشار دهید.
هنگامی که پاک کردن حافظه Cache تکمیل شد، گزینه Reboot system now هایلایت می شود.
دکمه power را برای راه اندازی مجدد فشار دهید.
 

بازگردانی به تنظیمات کارخانه
اگر هیچکدام از راه حل های ذکر شده، نتوانست مشکل شما را حل کند، تنها راه باقی مانده این است که گوشی خود را یک بار به تنظیمات کارخانه ببرید و به این ترتیب تمامی اطلاعات آن را پاک کنیدد. ریست فکتوری کردن موبایل باعث می شود که تمامی تنظیمات و برنامه هایی که بعدا بر روی گوشی نصب و اعمال شده است، حذف شده و همه چیز به حالت اولیه خود برگردد.  در صورتی که مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی شما، نرم افزاری باشد، با بازگشت به تنظیمات کارخانه، به احتمال خیلی زیاد، این مشکل حل خواهد شد.

نویسنده: کوثر حداد

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی