دندان ها و ضرورت آنها در زندگی

آشنایی با خرابی های دندان

   مطمعنا بار ها و بار ها در این باره شنیده اید که دندان ها همانند دست و پا و سایر اعضای مهم و کارآمد ، از مهمترین بخش های بدن می باشند که به طور مداوم با آنها سر و کار داریم . همانطور که اطلاع دارید دندان ها ابتدایی ترین بخش دستگاه گوارش هستند و از اهمیت بالایی برخوردار ند ؛ اما مهم تر از دندان ها ، سلامت آنهاست که باید به آن توجه زیادی داشت زیرا بسیاری از کار هایی که در شبانه روز انجام می دهیم برای دندان هایمان مضر می باشند که ما از آن بی خبر هستیم ؛ بیایید در این مورد بیشتر بدانیم .

لازم به ذکر است که شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن استاک  یا سایت www.stockisho.come برای درخواست نوبت از پزشکانی مااند دکتر سید امیر سالار سید یاحسین  تنها متخصص جراحی فک و صورت در کاشان نوبت بگیرید.


   اغلب مردم بر این باورند که دلیل اصلی خرابی دندان ها مصرف شیرینیجات و مواد خوراکی قندی می باشد بلکه این یک باور غلط است و تنها با خودداری از مصرف این خوراکی ها نمی توانیم سلامت دندان ها را به طور کامل تضمین کنیم . به طور کلی خرابی های دندان به دو نوع پوسیدگی و عفونت ریشه ختم می شوند که در اثر بی احتیاطی ، که نتیجه عدم داشتن اطلاعات کافی در این باره است به وجود می آید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
دندان ها بر خلاف این که دارای جنسی مقاوم و استحکام زیادی می باشند ، خیلی زور در معرض پوسیدگی قرار می گیرند که بخش عمده عوامل ناشی از این پوسیدگی ها ، مواد خوراکی هستند که در طول شبانه مصرف می کنیم ؛ و از دیگر عوامل مضر برای دندان بلایای بسیاری هستند که سر دندان های خود می آوریم و در این مورد نا آگاهیم .

انواع خرابی دندان ها

آیا تا به حال کلمه عصب کشی به گوشتان خورده است یا دندانی را عصب کشی کرده اید ؟ زمانی دندان نیاز به عصب کشی پیدا خواهد که ریشه دندان یا به طور دقیق تر ، قسمت پالپ ریشه دچار آسیب دیدگی و عفونت شود . حال چه عواملی باعث می شوند که پالپ دندان به این روز بیافتد ؟
همانطور که گفته شد مینای دندان که مانند یک محافظ بر روی تاج بود ، اگر به هر علتی مینا دچار آسیب دیدگی و باکتری های موجود وارد ریشه دندان شود ، پالپ دچار تعفن خواهد شد که در نتیجه شما برای درمان و عصب کشی دندان خود باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

چگونه مینای دندان از بین می رود؟

بسیاری از عادت های غلطی که داریم موجب این امر می شود که برای مثال می توان به فشردن دندان ها روی هم یا به اصطلاح دندان قروچه که اغلب به خاطر فشار های عصبی ایجاد می شود ، سخت مسواک زدن ، جویدن مداد یا ناخن ، مصرف نوشابه گاز دار ، چیپس و دارو های شیمیایی ، استعمال دخانیات از جمله سیگار ، باز کردن چیزی با دندان از جمله شکستن پسته و ... و اشاره کرد. 
خوشبختانه یا متاسفانه بدن ما با انجام دادن کاری به طور مداوم ( به نقلی تا 21 روز ) به آن کار عادت می کند و همچنین علاوه بر آن ترک یک عادت نیز به همین مقدار زمان احتیاج دارد ؛ با اینکه عادت کردن به کاری یا بالعکس ترک یک عادت بسیار دشوار است . ولی اگر کمی به عاقبت کار خود فکر کنیم می توانیم ذهن خود را برای ترک عادت آماده سازی و در نتیجه برای آن چاره اندیشی کنیم .
 پس بیایید تا دیر نشده به فکر دندان های خود باشیم .
 نویسنده: مصطفی عربزاده

 

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی