رفع مشکل مربوط به اسپیکر گوشی

آموزش رفع مشکل گوشی های اندرویدی

مشکل صدا ییکی از رایج ترین اشکالات در گوشی های موبایل است. به طور معمول با افزایش یا کاهش دکمه Volume، حجم صدا نیز تغییر می کند اما گاهی این دکمه ها کارایی ندارند. در واقع وقتی نتوانید با روش های معمول صدای گوشی اندرویدی را تنظیم کنید احتمال بروز مشکل در اسپیکر وجود دارد. با پیدا کردن دلیل مشکل صدای اسپیکر می توانید راه حل آن را نیز پیدا کنید. هر گونه اشکال در قسمت سخت افزاری یا  نرم افزاری دستگاه می تواند عامل قطعی صدای اسپیکر باشند. مشکلات سخت افزاری نیاز به بررسی تخصصی توسط تعمیرکار حرفه ای دارد اما برخی از مشکلات عامل نرم افزاری را می توانید خودتان نیز برطرف کنید. البته تعمیرات موبایل کاری نیست که بتوانید بدون آموزش آن را انجام دهید در ادامه با ما همراه شوید تا شگردهای تعمیرات اسپیکر را معرفی کنیم.

رفع مشکل اسپیکر گوشی متصل به لوازم جانبی

خوشبختانه در اکثر موارد مشکل از قسمت های سخت افزاری نیست. گاهی یک سهل انگاری کوچک می تواند موجب قطع شدن صدای اسپیکر موبایل شود. اگر اختلالی در خروجی صدای گوشی پیش آمده ابتدا به لوازم جانبی متصل به دستگاه توجه کنید. اغلب کاربران از هندزفری، هدست بلوتوث و بلوتوث هندزفری برای گوش دادن به فایل های موسیقی استفاده می کنند. اگر گوشی اندرویدی با گجت دیگری در تماس است یا به هر کدام از این لوازم جانبی متصل شده ابتدا همه اتصالات هندزفری و … را قطع کنید. اکنون یکبار بدون هندزفری یا بلوتوث و غیره و به صورت عادی صدای اسپیکر را تست کنید. اگر مشکل صدای اسپیکر رفع شد، مقصر را پیدا کرده اید همگام سازی گجت ها با دستگاه روی صدای اسپیکر تاثیرگذار است. 

گاهی مشکل اسپیکر گوشی ناشی از سهل انگاری کاربر و عدم ارتباط صحیح گجت هاست. مثلا ارتباط بلوتوث قطع شده در حالیکه تصور می کنید مشکل از اسپیکر است.

راه های رفع مشکل اسپیکر گوشی 

البته گاهی بدون اینکه گوشی موبایل به لوازم جانبی دیگری متصل باشد نیز مشکل صدا وجود دارد. در این شرایط احتمال اینکه قسمت های سخت افزاری آسیب دیده باشد هم هست ولی بهتر است ابتدا گوشی موبایل را Force Restart کنید. در اغلب موارد مشکل اسپیکر در گوشی های اندرویدی مربوط به یک باگ نرم افزاری است که با این کار به طور کامل مشکل برطرف می شود. اگر بعد از Force Restart کردن هنوز با صدای اسپیکر مشکل دارید لازم است با تعمیرکار موبایل تماس بگیرید. آیا می دانید چگونه دستگاه را Force Restart کنید:

به طور هم زمان دکمه پاور (Power) و دکمه کاهش صدا (Volume Down) را نگه دارید. پس از ۵ ثانیه دستگاه به صورت اتومات Force Restart می شود. در واقع دستگاه خاموش و دوباره راه اندازی می شود. اگر باگ ها و مشکلات نرم افزاری موجب اختلال در صدای اسپیکر باشند، پس از این کار احتمالا اشکال برطرف خواهد شد. اما اگر هنوز مشکل اسپیکر حل نشده نگران نباشید راه حل بعدی را امتحان کنید.

رفع مشکل اسپیکر گوشی با Factory Reset

آیا بعد از Force Restart کردن اختلال اسپیکر برطرف نشده؟ در این صورت لازم است تا دستگاه را فکتوری ریست کنید. با این کار تنظیمات گوشی اندرویدی به وضعیت تنظیمات کارخانه بر می گردد. به این ترتیب اگر مشکلی در تنظیمات یا سیستم نرم افزاری باشد به طور کامل برطرف خواهد شد. در برندهای مختلف همیشه امکان Factory Reset در نظر گرفته شده و این ویژگی ارتباطی با مدل گوشی یا کشور سازنده ندارد. از منوی تنظیمات (Settings) دستگاه یا از طریق حالت ریکاوری (Recovery Mode) دستگاه می توانید ریست فکتوری را انجام دهید. با توجه به سهولت اجرا از طریق منوی تنظیمات این بخش توضیح داده می شود. قبل از شروع باید بدانید که با ریست فکتوری همه اطلاعات ذخیره شده و تنظیمات دستگاه را از دست خواهید داد. 

    چگونه Factory Reset را اجرا کنیم؟

وارد منوی تنظیمات یا Settings گوشی اندرویدی بشوید. با توجه به زبان انتخابی یکی از دو گزینه ذکر شده را می بینید. پس از ورود به صفحه تنظیمات با انتخاب گزینه Backup & Reset و سپس گزینه Factory Reset می توانید عملیات تنظیمات پیش فرض سیستم را اجرا کنید. عملیات ریست فکتوری چند دقیقه طول می کشد تا تکمیل نهایی صبر کنید. حالا می توانید اسپیکر گوشی را تست کنید. به احتمال زیاد مشکل اختلال در صدای اسپیکر برطرف شده است. در واقع با این کار ساده، احتمال مشکلات نرم افزاری، باگ سیستم یا حتی سهل انگاری را از بین برده اید و تنظیمات دستگاه به وضعیت درستی تبدیل شده است.برای رفع مشکل اسپیکر گوشی استفاده از این گزینه عالی است اما اگر هنوز مشکل برطرف نشده باشد باید کمی نگران شوید. احتمال اینکه قسمت سخت افزاری دچار مشکل شده باشد، وجود دارد.

رفع اختلال صدای اسپیکر و ایراد سخت افزاری

مشکلات اسپیکر ممکن است به صورت ناگهانی یا تدریجی به وجود آید. دلایل مختلفی در بروز این مشکلات دخیل هستند از سهل انگاری کاربر گرفته تا باگ و مشکلات نرم افزاری می توانند در صدای خروجی اسپیکر اختلال ایجاد کنند. همه این مشکلات را می توانید به سادگی برطرف کنید. حتی لازم نیست به تعمیرکار مراجعه کنید و یا هیچ هزینه ای بپردازید. در نهایت با ریست فکتوری، تنظیمات دستگاه نو می شود. اما وقتی از نظر سخت افزاری دستگاه دچار مشکل باشد دیگر نمی توانید کاری کنید. در این صورت حتما به کمک یک متخصص تعمیرات موبایل نیاز پیدا می کند. خراب شدن و از کار افتادن اسپیکر دلایل زیادی دارد برای مثال  وقتی گوشی به اشتباه خیس می شود احتمال سوختن و آسیب دیدن قطعات سخت افزاری از جمله اسپیکر هم وجود دارد. برای تعمیر گوشی آب خورده نیاز به کمک دارید. شما می توانید از استاک کمک بگیرید که مجهزترین و معتبر ترین فروشگاه تعمیر گوشی موبایل در کاشان است که هم به صورت حضوری و هم آنلاین فعالیت دارد.

نویسنده: کوثر حداد

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی