معرفی جامع انواع ال سی دی موبایل – 5 نوع از مرسوم ترین ال سی دی های موبایل

ال سی دی چیست؟

وقتی صحبت از تاچ ال سی دی گوشی های موبایل به میان می آید منظور فقط شیشه ای نیست که روی گوشی شما وجود دارد و شما مستقیما آن را لمس می کنید بلکه  برخلاف تصور اغلب مردم تاچ ال سی دی گوشی شامل قطعات متعددی می شوند.در ادامه این مطلب می خواهیم به شرح قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل بپردازیم.

اجزای ال سی دی گوشی

همانطور که گفتیم ال سی دی فقط یک صفحه شیشه ای نیست و از قطعات زیادی تشکیل شده که در ادامه به آنها می پردازیم.

An image

 

گلس روی ال سی دی

گلس روی ال سی دی از جنس شیشه است و در واقع لایه‌ای شیشه‌ای خواهد بود که وظیفه آن در محافظت از ال سی دی و جلوگیری از برخورد مستقیم کاربر با تاچ گوشی خلاصه می‌شود. اگر دقت کرده باشید در گوشی های مدرن امروزی از شیشه گوریلاگلس بر روی صفحه نمایش گوشی ها استفاده می‌شود. این شیشه در واقع همان گلس محافظ روی ال سی دی است. دقت داشته باشید که گلس روی ال سی دی با لایه پلاستیکی که کاربران برای جلوگیری از وارد شدن خط و خش بر روی ال سی دی گوشی های خود نصب می‌کنند تفاوت دارد. گلس روی ال سی دی توسط شرکت سازنده و با دستگاه های خاص روی مجموعه تا ال سی دی دستگاه پرس خواهد شد.

تاچ یا دیجیتایرز

زیر گلس محافظ ال سی دی، تاچ گوشی نصب است. تاچ لایه‌ای حساس به فشار است که می‌تواند دقیقا محل هایی که کاربر با انگشت خود لمس می‌کند را تشخیص دهد. اگر تاچ یا دیجیتایزر از مجموعه ال سی دی گوشی های موبایل حذف شود، دیگر با لمس صفحه نمایش دستگاه شاهد ارائه هیچ دستوری نخواهید بود چون قطعه‌ای که وظیفه تشخیص محل لمس ال سی دی گوشی را داشته از کار افتاده است. تاچ گوشی به طور مستقل یک کابل ارتباطی دارد که روی سوکت اختصاصی که در مادربرد گوشی برای آن در نظر گرفته شده نصب می‌شود.

ال سی دی

زیر تاچ یا دیجیتایزر گوشی ال سی دی قرار دارد که یک شیشه با الگوهای خاص است که محتوای نمایشگر توسط آن به تصویر کشیده می‌شوند. زمانی که صفحه نمایش گوشی سیاه شده و روشن نمی‌شود، مطمئن باشید که LCD دستگاه آسیب دیده است. ال سی دی هم شامل یک سیم ارتباطی اختصاصی دارد که مستقیما بر روی مادربرد گوشی نصب می‌شود.

لایه نور پس زمینه

در زیر ال سی دی گوشی های موبایل مجموعه‌ای از چراغ های نورانی وجود دارد که وظیفه ساطع کردن نور برای نمایش محتوای مورد نظر را بر عهده خواهند داشت. این قطعه به طور یکپارچه به پشت ال سی دی متصل است و شاید بتوان ال سی دی و لایه نوری پس زمینه آن را یک قطعه یکپارچه در نظر گرفت. اما برای روشن تر شدن موضوع ما این قطعه را به طور مستقل جزو یکی از قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل معرفی کرده‌ایم. پس خاموش شدن صفحه نمایش و کار نکردن آن بدون تردید به لایه نور پس زمینه مجموعه تاچ ال سی دی دستگاه هم ارتباط خواهد داشت.

فریم ال سی دی

آخرین قطعه فریم ال سی دی نام دارد که تمام قطعات تاچ ال سی دی گوشی های موبایل را به طور یکپارچه و در قابل یک مجموعه در کنار هم نگه می‌دارد. یعنی گلس محافظ ال سی دی، تاچ، ال سی دی و لایه نور پس زمینه آن همگی روی فریم ال سی دی پرس شده هستند و یک مجموعه یکپارچه را به وجود می‌آورند.

معرفی انواع ال سی دی

ای سی دی موبایل انواع و اقسام مختلفی دارد البته ابن تنوع به برند گوشی موبایل هم بستگی دارد. برای مثال برخی از مدل های گوشی سامسونگ دارای 5 نوع ال سی دی هستند ولی برخی دیگر از مدل ها دارای 3،4 و حتی 2 نوع ال سی دی می باشند. این تنوع در گوشی ها آیفون سونی و غیره نیز وجود  دارد. در این مقاله میخواهیم به معرفی انواع ای سی دی موبایل  و تفاوت آن ها با یک دیگر بپردازیم. در حالت کلی ال سی دی ها 5 مدل می باشند که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها می پردازیم:

An image

 

ال سی دی روکاری(secondhand)

ال سی دی روکاری برای گوشی ای موبایل و تبلت ها بهترین مدل است. این ال سی دی به خاطر اینکه از روی گوشی موبایل یا تبلت باز شده است بهترین است. این نوع از صفحه ی نمایش و فلت  اورجینال هستند و به دلیل اینکه تعویض نشده ان به طور کامل فابریک می باشند.

ال سی دی شرکتی(اصلی)

ال سی دی شرکتی که به آن ال سی دی اصلی هم می گویند، شاخته شده توسط خود شرکت موبایل است و کیفیت آن کاملا مشابه ال سی دی خود گوشی است. تفاوت این ال سی دی با ال سی دی روکار این است که زوکار از خود گوشی باز شده ولی شرکی توسط شرکت به صورتدجداگانه تولید و ارائه شده است.

ال سی دی گلس تعویض(glass change)

دسته ی دیگر ال سی دی که به آن ال سی دی گلس تعویض گفته می شود. این نوع از ال سی دی نیز در واقع اورجینال است و در بازار به عنوان ال سی دی اصلی شناخته می شود. به خاطر اینکه ال سی دی و فلت های این قطعه کاملا اصلی است و فقط گلس آن یک بار تعویض شده است این ال سی دی را اصل می نامند. کیفیت تاچ و تصویر در این مدل ال سی دی هیچ تفاوتی با ال سی دی شرکتی ندارد و قیمت آن از مدل روکاری و شرکتی پایین تر است. البته بهتر است این نکته را بدانید که برخی از ال سی دی های گلس تعویض، فلت تعویض نیز هستند.

انواع ال سی دی آی سی(IC)

کیفیت این نوع ال سی دی نسبت به موارد بالا،پایین تر است و به نوعی می توان آن را ال سی دی کپی نامید. قیمت این ال سی دی تقریبا نصف قیمت ال سی دی شرکتی است. این نوع از ال سی دی به OLED در بازار معروف است که در برخی مدل ها صفحه ی نمایش آن مقداری از نمونه اصلی کوچک تر است.

ال سی دی تی اف تی(TFT)

این نوع از ال سی دی را بیشتر می توانید در گوشی های سامسونگی مشاهده کنید. گوشی های هوشمند سامسونگ بیشتر از صفحه ی نمایش ال ای دی استفاده می کنند اما در بازار به اشتباه آن را ال سی دی می نامند.

TFTصفحه نمایش از گوشی های سامسونگ است که جنس آن در حقیقت ال سی دی است و ال ای دی نیست ( از LED کیفیت پایین تری دارد) که کیفیت آن پایین تر از ال سی دی های شرکتی و گلس تعویض است. این نوع از ال سی دی نیز در بازار و در بین عوام تحت عنوان کپی شناخته می شود.

انواع ال سی دی تی اف تی

ال سی دی های TFT انواع مختلفی دارند که آن ها را به اسم های metal , oled2 , … می شناسند که سطح کیفیت هر کدام از آن ها متفاوت است.

نکته: صفحه ی نمایش اصلی و اورجینال گوشی های آیفون تا مدل ۸PLUS و حتی SE2 2020 از نوع TFT است و کپی نیستند. این قاعده برای اکثر مدل های گوشی هواوی و همچنین برخی از گوشی های جدید سامسونگ نیز صدق می کند.

ال سی دی  OLED2 :

این نوع از ال سی دی ها برای گوشی های سامسونگی هستند و به تازگی به بازار راه پیدا کرده اند. کیفیت تصویر و تاچ این نوع از ال سی دی بسیار بهتر از TFT   است که همین موضوع باعث محبوبیت این نوع شده است.

نکته: ال سی دی های OLED2 از انواع دیگر باریک تر هستند و به راحتی بر رو فریم نشسته و مشکلی پیدا نمی کنند.

به تمامی صفحه ی نمایش هایی که ال سی دی باشند تی اف تی می گویند. در حقیقت تمامی صفحه نمایش های گوشی آیفون تی اف تی هستند چرا که ال سی دی هستند و مانند گوشی های سامسونگی ال ای دی ندارند البته در مدل های جدید اپل از صفحه ی نمایش ال ای دی استفاده کرده است.

چطور متوجه شویم ال سی دی گوشی شکسته یا سوخته است؟

برای خیلی از ماها پیش آمده که ال سی دی گوشی بشکند. ما چگونه متوجه شویم ال سی دی گوشی شکسته؟یکی از نشانه های آن می تواند کار نکردن تاچ باشد،روشن نشدن صفحه موبایل،سیاه شدن قسمتی از صفحه نمایش،پرش صفحه،ترک خوردن صفحه نمایش،به وجود آمدن هاله و یا خطوط رنگی روی صفحه نمایش و بنفش شدن صفحه گوشی بر اثر ضربه نشانه های دیگری هستند.

دلایل خرابی ال سی دی گوشی چیست؟

دلایل زیادی برای خراب شدن ال سی دی گوشی موبایل وجود دارد برای مثال:ضربه و فشار شدید به گوشی،آبخوردگی و خیس شدن گوشی،خرابی خود به خود گوشی با گذر زمان و سیاه شدن ال سی دی گوشی بر اثر مشکلات بوردی.

آیا گلس باعث جلوگیری از شکستگی ال سی دی گوشی می شود؟

گلس می تواند از ضربه خوردن ال سی دی گوشی محافظت کند و به دلیل کمتر بودن قیمت گلس بهتر است که گوشی گلس داشته باشد تا از هزینه تعمیر ال سی دی گوشی موبایل کاسته شود و با این کار احتمال شکستگی ال سی دی گوشی کاهش میابد.

آیا گلس شکسته به ال سی دی گوشی آسیب وارد میکند؟

شاید بعضی از افراد تصور کنند که گلس به ال سی دی فشار می آورد و آسیب وارد می کند ولی این باور کاملا غلط است و گلس گوشی هیچ آسیبی به تاچ ال سی دی وارد نمی کند پس این باور اشتباه را از سر خود بیرون کنید و بدانید که گلس نه تنها به ال سی دی آسیب نمی رساند بلکه از ال سی دی محافظت هم می کند.

قیمت ال سی دی چگونه است؟

قیمت ال سی دی بنا به مدل گوشی و کیفیت ال سی دی بسیار متفاوت می باشد اما در کل در استاک قیمت ال سی دی از هفتاد هزار تومان شروع می شود و تا هفت میلیون تومان ادامه دارد که همانطور که گفتیم به مدل گوشی و کیفیت ال سی دی بستگی دارد.


استاک دارای تمام این ال سی دی ها می باشد و شما می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری آنها را خریداری کرده و استاک آن را برای گوشی شما نصب کنند.
در صورت تمایل برای ثبت آنلاین و غیرحضوری شکستگی ال سی دی گوشی می توانید از این بخش به سرعت سفارش تعمیر خود را ثبت کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن از طرف استاک و مجموعه آن سفارگیری و برای شما تعمیر گردد.

نویسنده:کوثر حداد

 

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی