پین دندان چیست؟

پین دندان چیست و چه کاربردی دارد ؟

پين دندان يك ميله‌ی فلزی و پیچ مانند است كه به منظور کمک به استحکام و بازسازی تاج دندانهای به شدت تخریب شده استفاده می شود. پس از کار گذاشتن این پینها در داخل دندان پوسیده باید تاج دندان با ماده ای مناسب مانند آمالگام،گلاس آینومر های تقویت شده یا کامپوزیت ترمیم و بازسازی شود. با تشخیص دندانپزشک ممکن است نیاز باشد که دندان پس از بازسازی، تحت درمان روکش هم قرار بگیرد تا از شکستن آن در طولانی مدت جلوگیری گردد. 


چرا به پینهای دندان نیاز است ؟

در بسیاری از مواقع ، دندانها به دلیل پوسیدگی شدید یا ضربه و یا هر دلیلی دیگری بسیار شکننده می شوند و ساختار دندان قدرت کافی برای نگه داشتن محل پر شدگی را ندارد یا دیگر نمی تواند بدون کمک پین و با ترمیم (پر کردن) ، زیر فشار های جویدن دوام بیاورد و قطعا خواهند شکست و یا اگر خوش شانس باشیم ترمیم(پر کردگی) آن جدا خواهد شد. در بیشتر این موارد ، تاج دندان میتواند اولین محل آسیب دیدگی باشد . مواردی مانند عدم توانایی تحمل تاج ، وضعیت لثه ناپایدار ، انتظار برای دیدن اینکه آیا کانال ریشه وضعیت مناسبی دارد یا خیر ، یا هر وضعیت دیگری ، همه این دلایل ممکن است علتی برا پر کردن دندان باشد.

هنگامی که ساختار دندان وضعیت مناسبی برای نگه داشتن پر کردگی دندانها را نداشته باشد ، اینجاست که استفاده از پین لازم میشود . همانگونه که گفته شد پین ها پیچ های کوچکی هستند که تقریباً ½ میلی متر در عاج قرار می گیرند. یک سوراخ کوچکتر از پین در دندان حفر می شود ، سپس پین به جای خود پیچ ​​می شود. سپس توسط یک پر کننده آمالگام (فلزی) یا کامپوزیت (دندان رنگی) این ناحیه پر میشود. البته گاهی اوقات گذاشتن پین هم کافی نیست که در این صورت قبل از روکش کردن و برای بازسازی ساختار تاج دندان باید درمان پست و کور دندان انجام شود که آخرین راه برای حفظ دندان، قبل از کشیدن است.پین برای حفظ پر کردنی دندان استفاده می شود. مانند تقویت میلگرد با بتن تقویت


در چه مواردی از پینهای دندان استفاده میشود ؟

 •     شکستگی دندان – فقط قسمت تاج آسیب دیده است ، اما ریشه سالم مانده است
 •     بدلیل پوسیدگی ،دندان تا حد زیادی اسیب دیده یا قسمت تاج ان از بین می رود
 •     اگر دندان را برای روکش آماده کنیم ، اما ابعاد کوچکتر از 3 میلی متر است
 •     اگر بخواهیم تراز دندان را اصلاح کنیم

در چه مواردی نمیتوان از پینهای دندان استفاده کرد ؟

 •     اگر ریشه منحنی باشد
 •     اگر ریشه خیلی کوتاه است
 •     اگر بخشی از دندان زیر لثه شکسته شود
 •     در مورد روند غیر طبیعی در اطراف اپکس
 •     اگر دندان به دلیل بیماری پریودنتال لق باشد
 •     در کودکان – اگر رشد ریشه کامل نشده باشد ، زیرا در این حالت تهیه یک ریشه کامل امکان پذیر نیست
 •     در سالخوردگان – اگر کانال ریشه خیلی باریک باشد

انواع پینهای دندان

دو نوع پین دندان وجود دارد که عبارتند از :


1-پین داخل عاج دندان

این پین ها در دندانهایی که درمان ریشه (عصب کشی) نشده اند ولی بخشی از تاج شکسته است به کار می روند. اندازه ی آنها حدود 3 میل طول و 0.4 میلی متر قطر دارند. کاربرد آنها باید خیلی با دقت انجام شود تا باعث آسیب دیدن بافت زنده و عصب دندان (پالپ دندان) نشوند. این پین ها فقط داخل عاج دندان به محکمی پیچ می شوند و سمان (چسب) به آنها زده نمی شود.معمولا در دندانهای جلو استفاده نمی شوند.این پین ها در داخل کانال دندانی که درمان ریشه،که عصب کشی دندان شده است گذاشته می شود.گیر آنها در داخل کانال دندان با زدن سمان (چسب) های مخصوص انجام می یابد. پینهای دندان سایز های قطری و طولی مختلفی دارد که حتما باید متناسب با قطر و طول کانال دندان انتخاب شوند تا در عین تامین استحکام لازم، باعث ترک خوردن و شکستن ریشه دندان نشوند.


نحوه استفاده از پین در درمانهای ریشه دندان

پین ریشه را می توان فقط در دندان تحت درمان با کانال ریشه و داخل دندان با پر کردن کانال ریشه قرار داد. عکس دندان اطلاعاتی در مورد وضعیت دندان می دهد. بنابراین ، اگر امکان انتخاب این نوع ترمیم وجود داشته باشد ، همیشه از دندان مشخص شده عکس تهیه میشود . براساس سوابق اطلاعاتی در مورد پر شدن ریشه ، طول کانال ریشه و شکل آن ، منحنی است یا خیر ، ضایعه ای از اپکس ریشه وجود دارد یا خیر ، که ممکن است این روش را منعکس کند.در صورت لزوم ، درمان کانال ریشه را انجام می دهیم ، و پر کردن کاملاً مناسب با طول مناسب انجام می شود. ضایعات ریشه اپکس نیز درمان می شود. در صورت پر شدن ریشه جدید ، حداقل 24 ساعت بعد می توان پین را وارد کرد.

نویسنده: کوثر حداد

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی